به نام دوست

 

دومین جشنواره شعر لری( تمدار بیت) با حضور 11 استان  در روزهای 6و7 شهریور در استان چهارمحال بختیاری برگزار گردید. شهر اردل  2 روز میهمان گویش های مختلف شعر لری بود ... ایلام – لرستان – چهار محال و بختیاری – کهکیلویه و بویر احمد –بوشهر – خوزستان – همدان – قزوین –فارس –اصفهان-مرکزی... با گویش های مختلف و متنوع باعث غنای این جشنواره گردیده بود ... جناب آقای طاهری ریاست محترم اداره ارشاد اردل بعنوان یک فرهنگی و شاعر با همدلی نماینده استان و رئیس اداره ارشاد اسلامی استان  و سایر نهادهای دولتی  به خوبی این جشنواره را برگزار کردند ، هرچند امکاناتشان کم بود ...اما آنقدر منظم و با برنامه ریزی این کار انجام شد ، که باید اذعان کرد ...کمتر جشنواره ای چنین صمیمی برگزار گردیده است!

از نکات بارز این گردهمایی فرهنگی ، آشنایی دوستان « لر زبان » با ادبیات سایر مناطق بود،  و مطمئنن در آینده نزدیک نتایج خوب آن باعث اعتلای فرهنگ و ادبیات لری می شود .

در این جشنواره فهمیدم که ... تعداد زیادی ازطایفه چگنی لرستان ... چهار صد سال  به دستور حاکمان ظالم آن دوره به استان قزوین تبعید شده اند ... که البته جمعیت قابل توجهی دارند و شاید خیلی ها این مطلب را ندانند!... احد چگنی که از تبعیدیهای دلاور لر ساکن قزوین است ...با شعر فوق العاده زیبایش باعث شد حال و هوای جشنواره دگرگون شود ......تا کنون شعر زلال لری خرم آباد را  از زبان کسی نشنیده بودم ...بی شک جناب عابد میرزاییان چگنی از لرستان ...یکی از پدیده های جشنواره بود ...شعرهای مهربان و زلالش و شخصیت فرهیخته اش از خاطر هیچ کس فراموش نمی شود ... از دیگر ناموران این جشنواره ،جناب آقای ابراهیم خدایی بود که از طرف همه دوستان مورد لطف قرار می گرفت ... او را همه می شناختند ...سایت او و زحمت های او برای اعتلای فرهنگ لری... قابل ستودن است ... این برخورد ها نیاز به یک رسانه تصویری را در ذهن خیلی ها متبادر کرد ...راستی چرا لرها نمی توانند صاحب یک رسانه تصویری و تلوزیونی باشند ...؟؟

از دیگر کسانی که شعرش و گریه اش پشت تریبون همه را متأثر کرد ...جناب حجت اسلام روشن سلیمانی بود که با شعر زلالش دل همه را به درد آورد :

 

به نام خدایی که لر آفرید

دلش را ز اندوه پُر آفرید

.............................

او و شعرهای قشنگش را نیز هیچ کس فراموش نمی کند...

 تا کنون شعر را به گویش بختیاری از زبان کسی نشنیده بودم ...شعر زلال بختیاری از زبان  خیلی ها طنین انداز شد ...  شعرهای زیبایی از زبان دوستان  شنیدم :

سعید چوبینه از ممسنی - وحید کیانی از ایذه –هوشنگ بهدار وند از شوشتر – طاهره باقری از شوشتر – عباس سلطانی بهبهان – وحید محمدی دشتکی از اردل – بهروز موری شرکت کننده 11 ساله از شوشتر – آرمان موری احمدی مسجد سلیمان – سیما منجزی ویسی از شوشتر – حسین حسین زاده رهدار از اهواز –ربیع الله فرهمند از لردگان – قاسم سلیمانی از دزفول – حجت السلام روشن سلیمانی از دزفول – جهانگیر اژدری شولی از گناوه -  به اندازه یک عمر شعر زیبای لری شنیدم ...و خوشحال هستم که بنده نیز جزو شاعران دعوت شده بودم...

.. در این جشنواره لرهای بوشهری را زیارت کردم ....لرهای اصفهان  و لرهای سایر مناطق  را نیز دیدم!...

این جشنواره در حقیقت صدای فریاد فرهنگ لری بود ...لرهایی که جمعیتی بیش از 12 میلیون دارند و همواره از سوی مرکز نشینان و سایر اقوام... دلاوری ها و از خود گذشتگی هاشان نادیده انگاشته شده است ... آنها می خواهند هویتشان را حفظ کنند ... چون از بین رفتن هویت این قوم که داستان دلاوری هاشان در برابر اسکندر شهرت جهانی دارد ...برای غنای فرهنگ ملی ایران اهمیت زیادی دارد ... این حرکت باعث گرایش « قوم لر» به هویت اصیل خویش خواهد شد...

 جای دوستان خالی! در شهر جونقان ... به همراه دوستان لرستانی رفتیم و قلعه سردار اسعد بختیاری دلاور... قوم لر...را زیارت کردیم! ... باید گفت همانگونه که سردار اسعد را تاریخ نویسان ایرانی ...از یاد برده اند ... فرهنگ و ادبیات لری را هم خیلی ها فراموش کرده اند ...

این جشنواره تلنگری بود برای خود باوری قوم لر.....

 

برای اطلاع از نتایج ...جشنواره ...به سایت www.loor.ir  مراجعه کنید ...

 

این هم یک عکس از خودم با لباس بختیاری

Image and video hosting by TinyPic